Globalni ciljevi održivog razvoja i socijalni rad u vrijeme pandemije

Autor(i)

  • Ljubo Lepir
  • Vesna Šućur Janjetović
  • Dragana Šćepović

Ključne riječi:

studenti socijalnog rada, razvoj, vrijednosti i ciljevi socijalnog rada

Sažetak

Članak prikazuje rezultate istraživanja koje je proveo studijski program za socijalni rad Fakulteta političkih nauka u Banjoj Luci u saradnji sa studijskim programima u Sarajevu i Tuzli. Predmet istraživanja bili su stavovi studenata socijalnog rada o razvoju društva i globalnim ciljevima održivog razvoja definisani u Agendi 2030. Uzorak istraživanja činilo je 75 studenata prvog ciklusa socijalnog rada. Istraživanje je rađeno u toku pandemije, što je u značajnoj mjeri odredilo njegove rezultate.

Rezultati istraživanja pokazuju da su studenti socijalnog rada pod uticajem tradicionalnih vrijednosti. Oni smatraju da će se društvo razvijati putem saradnje i partnerstva, ali i putem ekonomskog rasta, naučnih i tehnoloških dostignuća. Njihovi stavovi promovišu porodicu i porodične vrijednosti, a garant razvoja za njih je institucionalno jačanje društva. Socijalni rad vide kao područje društvenih promjena i pokazivanja empatije prema čovjeku koji se nalazi u stanju socijalne potrebe.

Faktorskom analizom ekstrahirane su tri komponente koje okvirno daju tri različita koncepta vrijednosti studenata socijalnog rada, a u vezi sa odnosom prema razvoju društva: ekonomski optimisti (uvjereni u moć ekonomsko-tehnološkog rasta), socijalno-ekološki pesimisti  (uvjereni da je nemoguć razvoj bez uništenja prirodne sredine i grubog narušavanja ljudskih prava) i institucionalno-resursni skeptici (sumnjičavi da se razvoj može desiti bez institucija, infrastrukture i industrijskih kapaciteta).

##submission.downloads##

Objavljeno

2024-01-16